keramica info logo header
Blog
Posted in

Standardni napon u mreži

Standardni napon u mrezi
Posted in

Standardni napon u električnoj mreži ključan je faktor za sigurnu i stabilnu opskrbu električnom energijom. Pogotovo ako planirate uložiti u peći za keramiku!

Jeste li se ikad zapitali kako struja uopće dolazi do vašeg doma? Pritiskom prekidača, svjetlo se pali, aparat za kavu počinje zujati, a mobitel se puni. Sve potpuno normalno, zar ne? No iza te svakodnevne radnje krije se sustav koji radi precizno kao švicarski sat.

U Hrvatskoj, standardni napon u kućanstvima iznosi 230 V. To je dovoljno da sve vaše uređaje pokreće sigurno i pouzdano. Ako imate jače potrošače, recimo električno grijanje, veći bojler ili ozbiljniju radionicu u garaži, možda koristite trofazni priključak sa 400 V. A čak i ako napon malo varira (što je normalno), uvijek ostaje unutar sigurnih granica. Za jednofazni sustav to je između 207 V i 253 V, dok trofazni može ići od 360 V do 440 V. Ukratko, vaši uređaji su potpuno sigurni.

A što kad vam treba više snage?

Standardni priključak za kućanstva obično je do 7,36 kW što je dovoljno za prosječnog korisnika. No, ako vam treba više, recimo ako imate puno uređaja koji rade istovremeno ili vodite mali biznis iz doma, trofazni priključak s 11,04 kW (ili više) je puno bolje rješenje. Veći potrošači, poput industrijskih hala ili ozbiljnijih poslovnih objekata, dogovaraju priključak prema vlastitim potrebama.

Što kada planirate nešto mijenjati? Želite dodati novi uređaj, povećati priključnu snagu ili tek priključiti novi objekt? Za veće potrošače, poput industrijskih postrojenja, moguća je i instalacija snažnijih priključaka. To se dogovara individualno i ovisi o zahtjevima objekta. Priključenje na mrežu i povećanje priključne snage traži određene tehničke uvjete i podnošenje zahtjeva prema HEP-u.

Struja je poput dobrog prijatelja – ne primjećujete je dok sve ide glatko, ali kad nestane, odmah shvatite koliko vam znači. Zato je dobro znati barem osnove o tome kako sve to funkcionira. Jer svi volimo kad svjetlo radi kada nam treba, zar ne?